Resultat och rapporter

 

Treatment of greywater with nanofiltration for nutrient removal – 2-year experience from Helsingborg
Författare: Ashley Hall, Amanda Widén, Ellen Edefell, Åsa Davidsson, Hamse Kjerstadius
Mars 2024
Kontakt: Ashley Hall, ashley.hall@swrab.se

Tre rör ut in Helsingborg, Sweden
Författare: Vasco Schelbert, Christoph
Lüthi, Christian Binz, Johan Miörner
Mars 2024
Kontakt: Schelbert, Vasco Vasco.Schelbert@eawag.ch

Kretslopp från stad till land  – praktiska försök med organo-mineraliska pellets 
Författare: Hamse Kjerstadius
Februari 2024
Kontakt: Hamse  Kjerstadius

Nanofiltration of Greywater to Remove Micropollutants
Författare: Sam B. Rutten
Januari 2024
Kontakt: Sam.Rutten@wetsus.nl

“Lighthouse Initiatives for Decentralised Urban Water Management”
Författare: Vasco Schelbert, Christoph Luthi, Christian Binz, November 2023
Kontakt: Schelbert, Vasco Vasco.Schelbert@eawag.ch

”Rötat matavfall som näringskälla vid tomatodling”
Författare: Niklas Hjelm, Grobruket AB, 2023-09-20
Kontakt: Niklas Hjelm niklas.hjelm@grobruket.se

”Gröna tjänster och värdeskapande vatten”
Författare: Andersson, Malin; Fredriksson, Cecilia; Li, Jing; Persson, Kenneth M; Haux, Amanda; Kjerstadius, Hamse, 2023-09-19
Kontakt: Malin Andersson malin.andersson@isk.lu.se

Rejektvattenrening med näringsåtervinning
Författare: Sofia Högstrand, Juho Uzkurt Kaljunen, Hamse Kjerstadius, Raed Al-Juboori, Karin Jönsson, Anna Mikola, Gregory Peters, Magdalena Svanström, 2022
Kontakt: Hamse Kjerstadius
Hamse.kjerstadius@nsva.se

Hållbara system för biogas från avlopp och matavfall i H+området
Författare: Hamse Kjerstadius, Åsa Davidsson, Jes la Cour Jansen 
oktober 2012
Kontaktperson: Hamse Kjerstadius Hamse.Kjerstadius@nsva.se

Fler rapporter och resultat finns under projektsidor:
1) EU Horizon Run4Life Publications – H2020 project Run4Life (run4life-project.eu)

2) VINNOVA MACRO projekt steg 2 och steg 3. Macro – Mat i cirkulära robusta system (macrosystem.se)

 

 

Publicerad 19 oktober 2023.
Senast uppdaterad 24 maj 2024.

Translate

You can use Google Translate to translate the contents of recolab.se. To do that, select the language you would like to translate into in the list below.

Please bear in mind, since the Google Translate is an automatically generated translation, we do not take any responsibility for errors in the text.

Stäng formuläret